Aug
07,
2024
От 1-ви септември 2024г. се забранява продажбата на детски столчета за кола, сертифицирани по стандарт ECE R44/04. Ако все пак имате такова ...
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Бременността е труден период за женското тяло – хормоналните и физически промени оказват значително влияние, причинявайки по-големи или по-малки нива на дискомфорт. Периодът на очакване на вашето мъниче е пълен с радост и еуфория, но също така често е помрачен от това, че не се чувствате добре. Как можете да се справите с това? Как можете да се справите със слабостта, липсата на енергия, лошото настроение и сънливостта? В следващите редове ще видите идеи и съвети на водещи АГ и известни личности споделили техния опит.
Всяка бременност е различна – някои жени се чувстват страхотно до осмия месец и просто сияят. Те могат да спортуват, не наддават много на тегло и не страдат от проблемите, които обикновено възникват през първия триместър. Много обаче имат проблеми като гадене, слабост, болки в гърба и подуване на краката.
Не забравяйте, че всеки проблем трябва да се консултира с лекаря, който ви следи бременността – никога не приемайте никакви лекарства, добавки или дори билки, без първо да попитате вашия лекар! В този труден период вие сте отговорни не само за себе си, но и за вашето бебе! Също така, когато бременността е проблемна, е абсолютно необходимо да следвате медицинските съвети и да не използвате нищо на своя глава!
Умората, липсата на енергия и общата сънливост обикновено се дължат на хормонални промени, настъпващи в тялото на жената. Високият прогестерон кара жените да се чувстват слаби и немотивирани, а спадът на кръвното налягане също може да ги накара да се чувстват сънливи.
Друга причина може да бъде възрастта на майката – дори и да е била бременна преди, тази бременност може да бъде съвсем различно преживяване. Колкото по-възрастен си, толкова повече се променят тялото, хормоните и издръжливостта ти – ето защо една бременност може да е лесна, а друга да е напълно различна. Актрисата Александра Швед казва„При първата ми бременност всичко беше прекрасно – бях спокойна и винаги усмихната. Нищо не ме дразнеше. Но втората? Това е съвсем различно преживяване. Не че страдам ужасно, но се чувствам напълно различно, отколкото първият път."
Първо – не забравяйте, че ще мине. Повечето страдания изчезват през втория триместър, който се нарича златният период на бременността. Но не забравяйте, че ако повръщате често и не можете да ядете или пиете, трябва да посетите вашия лекар. Той може да предпише лекарства за спиране на повръщането. Ако имате киселини, за да сте сигурни, че имате право да приемате лекарства без рецепта. Вреден мит е, че „бременността трябва да боли“ или „бременността не разболява“. Не обръщайте внимание на хората, които говорят за преживяванията си и омаловажават чувствата ви – ако се почувствате зле, отидете на лекар и се възползвайте от удобства като предимство на опашки и безплатни тоалетни. Не се страхувайте да се обадите на вашия гинеколог, ако имате някакви притеснения – неговата роля е да ви помогне, успокои и лекува. Не сте сами в това!
Ако работите и не приемате първия триместър много добре (до степен, че сте неспособни да работите), поискайте болничен. Трябва да се грижите за себе си! Ако можете- спете много. Не забравяйте да се хидратирате редовно, особено ако повръщате. Пийте вода, за предпочитане не газирана. За да улесните редовното пиене, добавете плодове, като лимон, малини и мента. Внимавайте и за диетата си – яжте лесно смилаеми неща, особено зеленчуци и плодове. Те осигуряват много фибри и витамини, които са полезни. Това не означава, че трябва да се откажете от пицата и хамбургерите, но не забравяйте, че има риск от гестационен диабет, така че трябва да следите теглото си и да се храните здравословно (не само по време на бременност).
Здравословното хранене ще ви помогне не само при проблеми със запека и диарията, но и при чувствителен стомах и общото ви благосъстояние. Опитайте се да поддържате здравословна връзка с храната и никога не „яжте за двама“. Противно на общоприетото схващане, търсенето на калории не се увеличава толкова много (през първия триместър не се променя изобщо) и колкото по-голямо е телесното ви тегло, толкова по-трудни ще бъдат нещата по-късно – вашите стави, гръб или цялото тяло може да боли.
Ако тялото ви го изисква, подремвайте често. Вашето тяло се регенерира най-добре, когато спите, така че дрямките са фантастични. Опитайте се обаче да не нарушавате регулацията на биологичния си часовник – вместо да подремвате в 19 часа, опитайте се да си легнете по-рано, за да можете да спите цялата нощ. Опитайте медитация, йога или вана с ароматни свещи.
Леката физическа активност, като разходки, може да бъде полезна за вашата психика. Освен това ще наситите тялото с кислород, а когато се разхождате в слънчев ден, ще си осигурите допълнителна доза витамин D. И ако няма противопоказания, не се отказвайте от упражненията (но винаги се консултирайте с Вашият гинеколог).
Ако неразположението ви е свързано най-вече с настроението ви, съсредоточете се върху релаксацията. Излезте с приятелите си, опитайте малко йога, почивайте си много и правете това, което ви харесва. Четене, разходки, гледане на сериали – каквото ви харесва.
Не се страхувайте да се обадите на Вашия лекар, ако се появят медицински проблеми – Вашият гинеколог ще разбере дали можете да приемате таблетки против киселини, дали нямате достатъчно витамин D (което също води до промени в настроението) или може би трябва да увеличите вашите добавки.
Това е въпрос, който често си задават бъдещите майки. Има широко разпространен и вреден мит, че момичетата „крадат красотата ви“ и че жените се чувстват по-зле в този момент. Това не е така, нито медицинско доказано – първо, не забравяйте, че как се чувствате по време на бременността зависи от много аспекти – липса на сън, обща умора, стрес и дори това, което ядете. Времето и бременността също могат да бъдат фактори, които допринасят.
Така че няма начин да се предвиди пола на бебето само въз основа на това как се чувства жената по време на бременността. Ултразвукът винаги ще бъде най-точен – обикновено се извършва на около 20 седмици.
Коментари :0