Aug
07,
2024
От 1-ви септември 2024г. се забранява продажбата на детски столчета за кола, сертифицирани по стандарт ECE R44/04. Ако все пак имате такова ...
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Ако четете този текст сигурно и вие сте сред младите родители, които се чудят как точно се играе с новородено бебе. То не умее да прави почти нищо, а в същото време постепенно започва да будува все по-дълго и да търси повече внимание. Играта със сетивата е най-подходяща в този период, тъй като позволява на бебето да започне да опознава тялото си без да се отделя от прегръдката на мама.
През първите месеци от живота на бебето кожата му е чувствителна и усещането му за допир е силно развито. Затова то обожава да прекарва време в прегръдките ви, да усеща топлината на тялото ви, но смяната на мокрия памперс не е сред любимите му занимания. Това е чудесен момент в който да го запознаете с различни неща, които може да усеща.
е сред малкото играчки, които са подходящи за толкова малко човече. Висящите играчки и мекото килимче с различни на допир и шум повърхности ще стимулират бебето да протяга ръце и да ги изследва.
Раздвижете нежно и внимателно крачета, ръчички. Масажирайте малките пръстчета. Поставете го по корем и погалете нежно гръбчето му. Това ще подобри кръвообръщението и мускилния му тонус.
Повейте му с лист хартия, нека усети вятъра по кожата си, докоснете толата чаша за кафе, судения прозорец, изкъпете го, намокрете лицето му. Всичко това стимулира усещането му за допир и подготвя сетивата му за това, което го очаква много скоро.
Знаете ли, че обонянието е едно от най-силно свързаните с паметта сетива? Това е така защото сетивните рецептори са разположени съвсем близо до тази част на мозъка, която е отговорна за паметта и емоциите. Бебетата познават миризмата на мама още от раждането си и макар, че зрението им е много слабо, те бързо разпознават когато са далеч от нея. „Ароматната“ разходка из дома ви е едно чудесно занимание, чрез което да запознаете бебето с миризмите от заобикалящия го свят.
Бебетата обичат шума. Всъщност за тях шума е част от естествената им среда и тишината може дори да им пречи. Те са свикнали с туптенето на майчиното сърце, звуците в утробата, гласовете на хората в семейството, дори музиката която слушате. Това е изключително приятно за тях и често е предпоставка за дълбок и спокоен сън. Но освен приспивен, гласът ви може да бъде и много стимулиращ за бебето.
Разкажете му как е минал денят ви, обсянявайте му какво правите докато готвите или сгъвате прането. В началото може и да ви се струва малко странно, защото бебето е много мъничко, но скоро то ще се научи да гука и да ви се усмихва в отговор.
Отидете в парка и чуйте шума на превозните средства по пътя, виковете на децата по площадките, послушайте уличния музиант.
Сменете различни жанрове, послушайте любимите си детски песнички. Музиката и танците успешно ще вдигнат настроението ви и ще ви заредят с енергия.
Макар очичките му да гледат любопитно света, погледа му, особено надалеч, все още е неясен и разфокусиран. Мускулите на ретината му тепърва ще тренират за да се научат да работят правилно. Но от самото начало ще забележите, че бебето има предпочитания към това, което гледа.
привличат вниманието на най-малките, тъй като са лесни за възприемане. Подберете изчистени картинки без много детайли, които да показвате на бебето. Наблюдавайте как то постепенно ще започне да ги следи и търси с поглед. А ако ги сложите в близост до него докато сменяте пелената му, успешно може да направите тази задача една идея по-приятна за вас и за него.
Те предпочитат това на мама, особено когато е украсено с усмивка. Вземе бебето в ръце и правете различни физиономии, издавайте смешни звуци, имитирайте го, сложете ръчичките му върху лицето си или играйте на „Дзак!“. Скоро и то ще започне да ви имитира, например да отговаря с усмивка или да плези езика си.
Разходете се бавно и дайте възможност на бебето да разгледа и опознае средата и хората, които го заобикалят. Когато му показвате предмети или картинки ги задържайте пред очите му и ги движете бавно, за да има възможност да ги проследи.
Коментари :0