Aug
07,
2024
От 1-ви септември 2024г. се забранява продажбата на детски столчета за кола, сертифицирани по стандарт ECE R44/04. Ако все пак имате такова ...
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Хората в скандивските страни обичат да казват, че „ няма лошо време, има зле облечени деца“. Затова и ако се разходите, макар и виртуално, из норвежките училици през зимата, ще забележите редици бебешки колички оставени навън пред кафенета, ресторанти и институции, в които блажено спят сгушени бебоци. Хората там вярват, че чистия студен въздух е особено благоприятен както за качествения бебешки сън, така ѝ за добрия имунитет. Затова и децата там са навън във всякакво време, a с предизвикателството 1000 часа навън се правят с лекота. Ето и няколко добри практики за успешна зимна разходка с малко бебе.
Как да облечем бебето за разходка навън е може би една от най-големите главоблъсканици за младите родители след вечния въпрос „Какво да сготвя за вечеря“. За да можете да откликнете най-добре на нуждите на бебето е добра идея да го облечете на слоеве. То не се движи колкото вас, затова за него е добре да има един кат дрехи повече. В случай, че на вас ви е комфортно с яке върху дрехите – космонавт и одеало отгоре ще е достатъчно за бебето. Така ще може спокойно да регулира температурата си при смяна на топло и студено, като на разходка с престой до магазина например. Долният слой може да е тънък и лек, памучно боди и ританки, пуловер и широк панталон отгоре, след това чувалче за количка и топло одеало. Препоръчително е материята на дрешките да е дишаща, за да позволява добър топлобмен.
Бебетата, особено новородените, не могат да регулират добре температурата си и често крайниците, ушичките, нослето и главата им, могат да изстинат прекомерно. Както за вас, така и за тях усещането за премръзнали пръсти не е особено приятно и може лесно да доведе до провалена разходка. За да предпазите тези деликатни места от студения въздух пригответе топла шапка, която да покрива вратлето и бузките, ватирани ръкавички и чорапки за малките пръстчета.
Количката на бебето може лесно да бъде превърната в уюутно място за дрямка дори през зимата. Обърнете внимание на материята и с какви аксесоари идва количката, която сте избрали за своето мъниче. Важни са покривалото за крачета и дъжобрана. Те спомагат за комфорта на вашето бебе във всякакви температурни условия. Не се изкушавайте да завивате количката допълнително с одеала или пелени. Осигурете си пряк визуален контакт с бебето във всеки един момент. Прекомерното завиване може да ограничи притока на кислород към него. Затова сенниците и дъждобраните имат вентилационни отвори и визьори точно за тази цел. Друг начин да запазите бебето топло и щастливо по време на разходката е да сложите в количката леко топло шише вода или предварително затоплена възглавничка от черешови костилки.
Бебеносенето е чудесно решение за зимна разходка. Просто се уверете, че докато носите бебето, то е добре покрито с вашето яке или със зимно покривало за тази цел. Раница с качулка ще пази добре главата му от зимния студ, а топлината, полюшването и туптенето на сърцето ви ще му помогнат да се чувства добре по време на престоя си навън. Ако изберете този начин на разходка не обличайте бебето в грейка или космонавт, тъй като неговото място е под вашето яке, където ще му бъде достатъчно топло. Изберете памучни дрешки и топла шапка за него, топла връхна дреха и удобни обувки за вас и бъдете спокойни, че то ще се чувства добре.
Ако излезете навън и не сте сигурни дали на бебето му е комфортно, най-добре пипнете коремчето му – то трябва да е спокойно и топло на пипане. Най-често проверката е насочена към ръцете или нослето на мъничето, но те почти винаги са студени и не могат да ни дадат ясна представа. Доверете се на себе си и го наблюдавайте – ако е неспокойно, лицето му е червено, а тялото горещо, то най-вероятно му е прекалено топло и е нужно да го разхладите. Влезте на закрито, извадете го от връхните дрехи и го нахранете, това определено ще му помогне да се почувства по-добре. Ако пък бебето потреперва, бледо е, крайниците му са червени, студени и схванати, значи е време да го приберете и стоплите внимателно. Никога не го слагайте в непосредствена близост до топлоизточник, вместо това можете да го изкъпете с топла вода, да му направите приятен масаж за да подобрите кръбообръщението му. Най-добре в комбинация с похапване и гушкане в топлата ви прегръдка.
За комфортът на бебетата в студено време е важно да са хидратирани добре. Кожата им е много нежна, а студа бързо може да я изсуши. Добре е преди излизане да накърмите бебето или да му предложите бутилка мляко за да сте сигурни, че е приело достатъчно течности. Обилното намазване на лицето му с крем против студ, съобрзен с типа кожа, ще го предпази от негативните въздействия.
Излизането навън с бебе през зимата определено изисква повече подготовка и енергия отколкото през топлите сезони, затова се заредете с търпение. Изберете познат маршрут, по който да се придвижвате комфортно. Удобно би било да можете да влезете някъде на закрито и топло ако се наложи да откликнете на нуждите на малкия човек за храна или смяна на памперс. Опитайте се да не бързате, първите разходки могат да са стресиращи, но бързо ще свикнете и скоро ще намерите своя ритъм. До тогава – дайте си време за настройка. Зимната разходка е полезна както за бебето така и за вас. Използвайте времето за активна почивка – аудио книга, топла напитка, компанията на приятел или дори просто тишината и движението могат да допринесат за по-доброто ви настроение в зимните дни. И не забравяйте, че докато свикнете вече ще е пролет.
Коментари :0