Aug
07,
2024
От 1-ви септември 2024г. се забранява продажбата на детски столчета за кола, сертифицирани по стандарт ECE R44/04. Ако все пак имате такова ...
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Не е задължително една бременна жена да качва по 10 кг или, както са казвали нашите баби, да качва пословичния килограм на месец. Някои жени може да качат повече килограми, а други по-малко.
Важното е да знаем, че различните жени наддават различно тегло по време на бременност и бременностите се различават една от друга, така че никога не се сравнявайте с вашите приятелки, близки и хора, които познавате, или дори с други бременности, през които сте преминали.
От общото тегло – 25% е бебето ; 26% кръв и течности в организма; 23% мазнини и протеини
Наддаването на тегло зависи от вашето тегло преди бременността, физиологични хормонални промени, хроничен стрес, свързан с работата ви, непланирана бременност, текущата ситуация, както и храненето и физическата активност . Обикновено наддаването е в следните граници
Ниско тегло(по-слаби жени) +12,5 -18 кг
При нормално тегло + 11,5 – 16 кг
При наднормено + 7-11,5 кг
Първи триместър
През първия триместър вашата диета може да не винаги е добре балансирана. Това се дължи на проблеми като гадене и повръщане, които могат значително да ограничат разнообразието от храна, които приемате. Първите месеци са период на адаптация и е добре това време да се посвети на разбирането на промените, които се случват.
За да можете да се справите с проблемите, характерни за първите месеци на бременността, трябва да избягвате дълги периоди на гладуване. Научете се да разпределяте правилно храненията си през деня, като вземете предвид няколко допълнителни закуски; избягвайте глада – тялото ви не трябва да остава гладно повече от няколко часа. Храните, които най-добре предпазват от гадене, са бадеми, ядки, хлебчета, крекери, препечен хляб и др. Ако гаденето ви се появява сутрин, добре е да държите нещо като сухари или солети на нощното си шкафче и да хапнете още преди да станете от леглото .
Втори триместър
През второто тримесечие в повечето случаи нуждите ви от калории ще се увеличат и хранителните ви предпочитания ще се увеличат. Това е моментът, когато можете да научите за доброто хранене и да създадете добра хранителна програма за цялото семейство.
Диетата на бъдещата майка трябва да включва много видове продукти. Ето най-важните:
Обикновено е добре да се уверите, че всички ястия са пълноценни и приготвени в съответствие с правилата за здравословно хранене. Те трябва да включват:
Трети триместър
Всичко това се отнася и за третото тримесечие, когато раждането наближава, с изключение на това, че през тези месеци може да почувствате тежестта на детето си да седи и да притиска стомаха ви и да причинява нов дискомфорт: гастрит, киселинен рефлукс, храносмилателни проблеми или често изхождане. За да си помогнете с тези проблеми, е добре да въведете повече разнообразие в ежедневната си диета. Всъщност е достатъчно да ограничите обема на отделните хранения и да добавите няколко допълнителни закуски под формата на пресни или сушени плодове, кисело мляко, сезонни зеленчуци и хляб.
Дори по време на кърмене храненето на майката играе важна роля за осигуряване на бебето с подходящите хранителни вещества. Разбира се, няма храна, която да стимулира производството на мляко, но е важно да задоволите силно увеличените си нужди от хранителни вещества. Ето защо диетата трябва да бъде разнообразна и богата на всички хранителни вещества: сложни въглехидрати от пълнозърнести продукти, растителни и животински протеини, здравословни мазнини (напр. зехтин от най-високо качество), сушени плодове, витамини и фибри от плодове и зеленчуци. Наистина няма храни, които да са напълно забранени по време на кърмене. В миналото продукти като чесън, лук, люти подправки, зеле, броколи, варива и млечни продукти бяха напълно забранени в ежедневната диета на мама, защото се смяташе, че има връзка между консумацията им и коликите при бебетата. Това обаче не е вярно. Ако винаги сте включвали тези храни в диетата си, можете – и всъщност трябва – да продължите да го правите, без да се притеснявате, че ще навредите на детето си или че млякото ви няма да е толкова добро. Най-доброто нещо, което трябва да направите, е да наблюдавате вашето мъниче и да видите дали наистина страда от едно или повече хранителни разстройства. Единственото, което трябва да избягвате, е алкохолът, а кафето трябва да ограничите до максимум две чаши на ден.
Ако имате някакви съмнения през този толкова чувствителен период от живота ви, винаги е добре да попитате диетолог, вместо да измисляте диета сами.
Надяваме се, че тези девет месеца и времето, прекарано в очакване на вашето мъниче, да са вълшебни и незабравими!
Коментари :0