Aug
07,
2024
От 1-ви септември 2024г. се забранява продажбата на детски столчета за кола, сертифицирани по стандарт ECE R44/04. Ако все пак имате такова ...
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Произвеждаме причини за хиляди усмивки :)
Според българското законодателство, ползване на детска седалка за кола е задължителна за деца до 150 см и тегло 36 кг. Като според стандарта, на който отговаря дадено столче водещо е или килограмите (R44/04) или височината R129( I Size) на детето.
От много независими тестове по безопасност е доказано, че най-подходящо за деца до година – година и половина е използването на столче, монтирано обратно на посоката на движение. Като моделите отговарящи на R129 позволяват такава позиция на седалката до 4 годишна възраст( 105 см). Препоръчително за тази възраст да се използва цялостна система за обезопасяване т.е. столче с всички компоненти, а не само седалка( често наричана бустер/бустерна седалка). Всички автомобили след 2005 се произвеждат със система Isofix, което прави поставянето на столчето за кола лесно и бързо и много по-безопасно, защото чрез Isofix столчето се монтира директно към рамата на автомобила. Изследванията показват, че безопасността, когато столчето е монтирано в посока обратна на движението, е гарантирана при около 90% от случаите. При монтаж напред, каквато и да е системата, безопасността спада до около 60%. Това е така, защото в първият случай столчето поема изцяло удара, а във втория - това са коланите.
Това е така, защото фабричните колани в автомобила и тяхната позиция, не могат да гарантират сигурността на детето и неговото безопасно задържане на мястото му. Коланите трябва да са правилно поставени, за да предпазят, а не да наранят допълнително пътника. Долната част трябва да е близо до бедрата, а не върху стомаха, а горната да минава през гърдите, а не през врата.
Да, позволено е поставяне на бебешко столче в посока обратна на движението. Задължително в този случай трябва да бъде деактивирана въздушната възглавница! За по-големи деца, те могат да се возят отпред при достигане на необходимите 150см и тегло 36 кг. Но не е препоръчително.
В превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, когато няма фабрично поставени колани (н.п микробуси) се допуска превоз на деца над 3 годишна възраст, но задължително на задни седалки.
В такситата, ако няма система за обезопасяване, детето също може да се вози без столче, на задна седалка.
При спешна ситуация и за кратки разстояния, също е позволено по изключение да превозите детето без предпазна седалка, ако не можете бързо да осигурите такава.
Най- безопасното място е средата на задната седалка. Там би било най-подходящо да поставите бебешкото столче - далеч от вратите и гърбовете на предните седалки.
Според настоящият закон в България, деца до 15 месеца задължително трябва да се возят в седалки поставени обратно на движението.
Когато детето е достигнало височина от 150 см и е на поне 8 години е възможно да махнем допълнителната седалка( често срещана като бустерна) и детето да използва само предпазният колан на автомобила. В такъв случай, обаче, трябва да сме сигурни, че той е поставен правилно, детето се обляга плътно на седалката и краката са му стъпили на пода.
Не забравяйте да закопчаете и предпазните колани на столчето. Те трябва да са така настроени, че между детето и колана да има не повече от 2-3 пръста. Имайте предвид, че зимните дрехи пречат на правилното поставяне на коланите. За това препоръчително е детето да пътува без дебели якета и дрехи или поне коланите да бъдат нагласени съобразно тях.
Основни групи столчета стандартизирани с R44/04
0 от раждане до 10 кг( до 6-9 месеца)
0+ от раждане до 13 кг(до 12-15 месеца)
0+/1 от раждане до 9-18 кг( до около 4 години)
1+ 9-18 кг ( от 9 месеца до 4 години)
0/1/2 15-25 кг( до около 6 години)
2/3 22-36 кг(4 до 12 години)
При стандарт R129 I Size
0-85cm (приблизително група 0+) – гледащо назад столче или столче с предпазен колан
0-105cm (приблизително групи 0/1/2) – гледащо назад столче, докато детето не стане поне 76cm, след това гледащо напред
100-150cm (приблизително групи G2/3) – гледащо напред столче
При избора определящо трябва да бъде ръста и теглото, а не възрастта на детето
За столче, поставено обратно на движението, теглото на детето не трябва да надвишава указаното тегло на столчето.
Препоръчително е да се използват нови столчета, защото напълно изправни и безопасни са столчета до около 5-6 години, след това амортизацията оказва влияние и намалява способността му за защита.
Ако столчето е претърпяло ПТП, дори да няма видими следи от това, то трябва да се смени.
Гореизброените правила важат в почти всички европейски държави, но за ваша сигурност проверте предварително, какви са изискванията и ограниченията в страната, в която отивате.
Приятна ваканция!
Коментари :0